IconiK
Project picture

Typ Projektu

Rezidenční,
komerční parter

Architekt

edit!

Lokalita

Sokolovská 715,

Praha 8

Realizace

2023

Velikost

48 bytů dispozice

1+kk až 4+1,

2 komerční jednotky

Do jedné z posledních karlínských proluk na hlavní karlínské třídě navrhlo mladé a úspěšné české studio edit! devítipodlažní bytový dům. Hmotově se opírá o historickou parcelaci i nepravidelné výškové uspořádání říms. Původní dělení podporuje keramická fasáda ve dvou odstínech, která přechází plynule ze svislé fasády i do střešní roviny, odkazuje na tradiční materialitu industriálních objektů.

edit! založili v Praze v roce 2014 Ivan Boroš, Juraj Calaj a Vítězslav Danda. V navrhování se zaměřují zejména na prémiové rezidenční a komerční objekty s přesahem do veřejného prostoru. Upozornili na sebe realizací baru v Londýně Tayēr + Elementary, který byl v roce 2021 vyhlášen jako druhý nejlepší na světě. Z rezidenčních projektů jsou výrazné jejich vily a horské chalupy.

Kontury historického objektu naznačují hliníkové lamely. Většina větších bytů má lodžii nebo terasu přístupnou z obývacího pokoje i z ložnice a orientovanou na jih do ulice Sokolovská. Prémiové byty v horních podlažích mají směrem k prostorným terasám celoprosklené stěny s výhledem na zelený Vítkov i střešní krajinu Karlína.