Keystone
Project picture

Typ Projektu

Administrativní

Architekt

Mathias Müller,
Daniel Niggli – EM2N

Lokalita

Pobřežní,
Praha 8 – Karlín

Realizace

2012

Velikost

6 500 m²

Administrativní budova Keystone navržená architekty významného švýcarského studia EM2N je volnou interpretací českého kubismu, která sebevědomě komunikuje s původní zástavbou starého Karlína.
Architektonické zpracování, originální výběr materiálů i detaily společných prostor evokují uměleckou avantgardu začátku 20. století. Hliníkem oplátovaná fasáda připomíná krystal, který reaguje na změny světelných atmosfér a dodává budově dynamiku.

EM2N

Architektonická praxe EM2N s kancelářemi v Curychu a Berlíně, byla založena Mathiasem Müllerem a Danielem Nigglim v roce 1997 a v současnosti pracuje na projektech ve Švýcarsku, Německu a Belgii. Zhruba polovinu projektů tvoří konverze. EM2N se snaží otevřít rozmanité dynamice města a jeho obyvatel, přijímat komplexitu současné společnosti, ocenit kvality minulosti a sebevědomě pokračovat v přítomnosti. Nejznámějšími dokončenými projekty jsou Toni-Areal nebo Viaduct Arches v Curychu. Právě tento viadukt od studia EM2N, které české veřejnosti představila Karlín Group, se stal inspirací pro budoucí řešení Negrelliho viaduktu v Praze.

Symbolický název Keystone – základní kámen – znamená stabilitu dobré architektury. Jako umožňuje nosný kámen sklenutí prostoru v architektuře, pojí budova obrazně i fakticky starý a nový Karlín. Dlouhodobě koncepční přístup Karlín Group k rozvoji oblasti propojuje nezaměnitelného genia loci původních rezidenčních a industriálních staveb se současnou světovou architekturou.

V procesu regenerace karlínského území se jedná o první komerční realizaci, která zahájila revitalizaci Rohanského ostrova, kde Karlín Group zastala opět pozici land developera.