Fórum Karlín

Typ projektu

Multifunkční
komplex

Architekt

Ricardo Bofill
Taller de Arquitectura

Architekt

Ricardo Bofill Levi,
Jean Pierre Carniaux

Spolupráce

AED project,
ATELIER 8000

Lokalita

Pernerova,
Praha 8 – Karlín

Realizace

2014

Velikost

sál 3000 m²
admin. část 17000 m²

Ocenění

Best of Realty 2014
zvláštní cena poroty

Multifunkční areál Fórum Karlín vznikl rekonstrukcí průmyslových objektů Karlínská hala a Šípkárna. Původní haly z prvního desetiletí 20. století byly pro svou industriální syrovou atmosféru využívány na velké kulturní akce – Prague Biennale, Designblok, Miss ČR nebo hostovaní divadla bratří Formanů.

Každé ze tří podlaží hlavního koncertního sálu má vlastní lobby s odlišnou náladou. Industriální hrubost je odražena v materiálech a detailech – pohledový beton, obklady stěn ze surové oceli. To je kombinováno s jemnými detaily barů, atypických dveří nebo ocelového schodiště. Barevné schéma odpovídá potřebám produkce, pro kterou je tmavý prostor nutností. Monochromatická barevná škála je oživena žlutou.
Každoročně se zde uskuteční více než stovka koncertů a různých společenských akcí.

Po odkoupení Zdeňkem Bakalou byl podle návrhu Ricarda Bofilla, se společností Karlín Group v roli projektového manažera, vybudován kulturní svatostánek Fórum Karlín a sídlo vydavatelství Economia.
Komplex se skládá ze dvou částí – rekonstruované průmyslové haly a nově postavené osmipodlažní přístavby, v níž se nachází třípodlažní koncertní sál s 3000 místy k sezení a 9500 m² moderních kancelářských prostor. Obě části jsou spojeny proskleným atriem, které tvoří příjemný společný prostor, vzdávající hold průmyslovému dědictví místa.