Typ Projektu
Rezidenční, administrativní, multifunkční
Architekt
Workshop
Docks Prague 8,
2002
Lokalita
Praha 8 – Libeň
Velikost
120 000 m²
U projektu Libeňských doků figurovala Karlín Group v roli land developera, zabývala se tedy komplexním rozvojem území a zpracováním územní studie, která zahrnuje kromě urbanistického řešení stávajících a navrhovaných budov i veřejná prostranství, vybavenost a infrastrukturu. Libeňské doky byla dosluhující industriální zóna poznamenaná povodní a současně atraktivní krajinná oblast meandru Vltavy. Za účelem jejich revitalizace uspořádala Karlín Group ve spolupráci s renomovanou firmou Drost & Klose Architekten workshop, ke kterému přizvala 12 předních evropských architektonických kanceláří. Karlín Group tak zavedla jako jedna z prvních developerských společností v České republice koncepci mezinárodních workshopů, s cílem vypracovat územní studii i konkrétní architektonická řešení pro danou oblast.
Projekt včetně pozemků odkoupila v roce 2006 společnost ICKM, v současné době je realizován společností CRESTYL.
Worskhop s vyzvanými ateliéry:
Master plan: vítězný návrh studia SIAL
Realizace jednotlivých projektů: Agence Kagan; Atelier 5 Architekten + Planer AG;
B & E GmbH Architekturbüro; Benthem Crouwel; Bieling & Bieling Architekten; BRT Architekten Bothe Richter Teherani; Delugan Meissl Architekturbüro; Diaz-Urgorri / Gazapo / Lapayese Architects and Urban Landscape Office / Ove Arup and Partners; Fuksas Architetto; Jo-Coenen GmbH; OX2 Architekten;
Drost & Klose Architekten
Německá architektonická kancelář se sídlem v Hamburku byla původně založena Joachimem Klosem a Uwem Drostem, od roku 2006 existuje pod značkou D&K drost consult. Kancelář se specializuje na poradenství a podporu soukromých i veřejných developerů při realizaci urbanistických soutěží a workshopů s mezinárodní působností. Tým urbanistů a architektů působí jako zprostředkovatel a koordinátor mezi stavebníky, administrativou, architekty a inženýry, politiky, projektanty, konzultanty a veřejností. Cílem je dosáhnout co největší shody všech zúčastněných a umožnit vznik kvalitního zastavěného prostředí pro bydlení a život.
SIAL architekti a inženýři
Mezinárodně uznávané studio SIAL (Sdružení inženýrů a architektů v Liberci) založili v roce 1968 Karel Hubáček spolu s Miroslavem Masákem a Otakarem Binarem, mimo jiné autoři slavného televizního vysílače a horského hotelu Ještěd (1970), oceněného Perretovou cenou.
Vítězný návrh českého studia SIAL, na který navázaly další vybrané ateliéry, se stal východiskem organického začlenění doků k širšímu centru Prahy. Projekt pragmaticky reagoval na budoucí rozvoj oblasti, jasně vymezil klidné a rušné části a jejich různé typologie a předurčil tak vyváženou a plnohodnotnou občanskou vybavenost v lokalitě.